Elektromanyetik

Audio-manyetotellürik (AMT)

Doğal kaynaklı elektromanyetik yöntemlerden olan AMT (audio-manyetotellürik) yönteminde, arazide toplanan veriler ile yeraltının iki veya üç boyutlu haritası çıkarılarak birçok problemin çözümü sağlanır. Özdirenç yöntemlerine göre engebeli arazilerde uygulama kolaylığı sağlar 

Aynı zamanda kısa sürede hedef derinlikten bilgi sağlayabilen amt yöntemi yeraltı suyu aramaları, jeotermal kaynak aramaları, maden aramaları gibi alanlarda etkilidir.

Manyetotellürik (MT)

Yine doğal kaynaklı elektromanyetik yöntemlerden olan MT (manyetotellürik) yönteminde, arazide toplanan veriler ile yeraltının iki veya üç boyutlu haritası çıkarılarak birçok problemin çözümü sağlanır. Özdirenç yöntemlerine göre engebeli arazilerde uygulama kolaylığı sağlar.

AMT yöntemine göre çok daha derin seviyelere duyarlıdır. Dolayısıyla daha uzun bir ölçü süresi gerektirir. Yerkabuğu çalışmaları, tektonik mekanizma araştırmaları, derin yapı araştırmaları, volkanik sokulumlar, kızgın kuru kaya çalışmaları, örtü-temel kontakları gibi özellikle derin jeotermal araştırmalarda  sıklıkla başvurulan bir yöntemdir.